Vivora Rent A Car

ARABA ARIZA LAMBALARI VE ANLAMLARI

09 Kasım, 2019

A rabalarımızı çalıştırdığımızda ya da sürüş esnasında önümüzdeki panelde aniden bir gösterge yanıp söner. Bir sorun olduğunu anlarız ama sorunun ne olduğunu genelde anlamayız.

Bu gibi durumlardan kaçınmak için aracımızın ön panelinde bulunan arıza lambalarını öğrenmek durumundayız. Fakat çoğumuz arabanın kullanma klavuzunu açıp okumaya üşenir, o kadar sayfanın arasından ara da bul... Bu zahmetten kurtulmak isterseniz yazımıza bir göz gezdirin. Araba arıza lambalarını ve ne anlama geldiğini sıraladık.

Motor Yağı Basıncı İkaz LambasıPanelinizde bu işaret yanıyorsa, size ‘Bir çay molası verin’ demek istemiyor. Motor yağı basıncının düştüğünü söylüyor. Bu işareti gördüğünüz zaman aracınızı hemen durdurmalı ve yağını kontrol etmelisiniz. Eğer yağ eklemeyi biliyorsanız ve kontrol ettiğinizde yağ seviyesi düşükse yağ eklebilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız ise de servis ya da tamirci çağırmalısınız. Bu işaret yandığı halde yola devam ederseniz aracınız daha ciddi sorunlar yaşayabilir hatta sorun motorun kullanılamaz hale gelmesine bile sebep olabilir.

Hararet İkaz LambasıBu lambayı görüyorsanız aracınız ya çok ısınmıştır ya da suyu azalmıştır. İkisi de aracınızı durdurmamanız halinde motorun ölmesine sebep olur. Eğer motorunuz çok ısındıysa aracınızı hemen kenara çekin ve motor rölantide çalışmaya devam etsin. Motoru durdurmamanız daha iyi çünkü rölantide motor soğutma sistemi çalışmaya devam edecektir. Bu da daha sağlıklı ve hızlı bir soğutma sağlar. Motorun üzerine hiçbir şekilde su dökmeyiniz bu da motorun çatlamasına sebebiyet verebilir ve arabanızı bir daha kullanamamanıza neden olabilir. Aracınızın suyu bitmiş ise de su eklemesi yapınız ve bir süre beleyiniz. İkaz lambası söndükten sonra yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Motor İkaz Lambası


Bu işareti göüyorsanız cebinizden biraz para çıkacak demektir. Özellikle yandıktan sonra sönmüyorsa motorunuzda ya da egzoz sisteminizde bir problem var demektir. Bu durumda hemen servise gitmeniz gerekiyor. Motor ikaz lambası yanıp sönüyor ise çok gecikmeden servise gitmeniz gerektiği anlamına gelebilir. Sürekli yanan ikaz lambasına göre daha az tehlikeli olsa da aksatmaya gelmez.

Akü İkaz LambasıBu ışık yandığında yolda kalmanız yakın demektir. Kısa sürede akünüzün biteceğine ya da bittiğine işaret eder. Akü ikaz lambasını gördüğünüz vakit teyip, klima gibi elektrik yiyen sistemleri kapatmalı ve hemen servise gitmelisiniz. Bu ışık bazı durumlarda akünüzün bittiği anlamına gelmeyebilir. Bazen bu ikaz akü ile ilgili bir problem olduğunu söyler. Bu durumda ivedilikle en yakın servise gitmelisiniz.

Fren İkaz LambasıBu lamba yandığı zaman el freninizi çekili unuttuğunuzu (hareket halinde iken) söyler. El frenininizi kontrol ettiğinizde ve eğer freni çekili unutmamışsanız, fren sisteminde bir proble olduğunu söyler. Ve bu çok ciddi bir problemdir. Kazaya sebebiyet verebilir. Hemen aracınızı kenara çekmeli ve yol yardımını aramalısınız.

Lastik Basıncı İkaz Lambası

Bu ikaz lambasını görüyorsanız lastiklerinizin basıncında bir dengesizlik var demektir. Bu durumda lastiklerinizi kontrol etmeli ve gerekiyorsa hava basmanız gerekiyor.

En çok karşılaşılan ikaz lambalarının anlamlarını sıraladık. Unutmayın her lamba her sorun önemlidir. Eğer önlem alınmazsa çok daha ciddi problemlere yol açabilir. Dolayısı ile ivedilikle önlem almak gerekmektedir. İster kendi aracınızda olsun ister araç kiralama şirketlerinden kiraladığınız otomobiller, sorunlardan herhangi birini görürseniz en yakın servise gidiniz. Özellikle araç kiralamadan esnasında aracı çalıştırıp bir problem var mı diye panele bakınız. Eğer var ise şirket yetkilisine söyleyiniz ve o aracı kiralamayınız.