Vivora Rent A Car

DÜŞÜK YAKIT TÜKETİMİ İÇİN ARAÇ KULLANMA ÖNERİLERİ

09 Kasım, 2019

Y akıt fiyatlarının gitgide yükseldiği bu dönemlerde araç kullanmak bir hayli külfetli oluyor. İster kendi aracınız olsun ister kiraladığınız araçlar, alışkanlık edineceğiniz bazı küçük şeyler yakıt masrafınızı aşağı çekebilir.

Bu yazımızda yakıt masrafınızı düşürmek için hem sürüşünüzde hem de aracınızda yapabileceğiniz bir dizi değişiklik sıraladık.

1) Aracın Bakımını Düzenli Yaptırmak
Motor bir araçtaki en önemli elemandır. Motorun verimli çalışmasını sağlamak da yakıt tüketiminde en önemli konu. Kirli motor, verimliliği ciddi şekilde düşürür. Tıkanmış hava filtresinin, aşınmış buji kapaklarının düzenli kontrolünün ve değişiminin yapılması yakıt tüketimini %5 - %10 civarlarında düşürecektir.

2) Yüksek Sürat Yüksek Takıt Tüketimi Getirir
Aracınızı yüksek hızlarla sürmek, hava direncini artıracağından çok daha fazla yakıt tüketmenize neden olur. Mühendislik ya da benzeri eğitim alanlar, havanın uyguladığı kuvvetin hızın karesi ile doğru orantılı olduğunu hatırlar. Öyle ki saatte 10-15 km/s sürat farkı yakıt tüketiminizi %20 - %25 oranında artırıp azaltabilir.

3) Sürüş Stiliniz Yakıt Tüketimine Doğrudan Etki Eder
Özellikle manuel araba kullanan insanlar için önemli olan bu madde, devir ayarının ve vites geçişlerinin iyi yapılması konusundadır. Vites değiştirmek için devirin kırmızı bölgeye gelmesini beklemeyiniz. Yüksek viteste yavaş gitmek yakıt tüketiminizi azaltacaktır. Ayrıca agresif araç kullanmak da yakıt tüketimini 3’te 1 oranında artıracaktır.


4) Lastik Basıncınızı İyi Ayarlayın
Lastik basıncının önerilenden düşük ya da yüksek olması yakıt tüketiminizi ciddi şekilde etkileyecektir. Basınç değerinin sadece 1 psi düşük ya da yüksek olması yakıt kullanımını %2 - %3 oranında artıracaktır. Bu sebeple lastikler sıklıkla kontrol edilmeli ve doğru basınçta olmasına dikkat edilmelidir.

5) Klima Kullanımının Yakıt Tüketimine Doğrudan Etkisi Vardır
Araçtaki klima çalışması için gereken enerjiyi doğrudan motordan aldığı için çekiş gücünü de düşürür. Gereksiz havalarda klima kullanımından kaçınılmalıdır. Klima %10’a kadar yakıt tüketimini artırır.

6) Portbagaj Kullanımı
Portbagajın araçta sürekli takılı olması yakıt tüketimini %5’e kadar artırır. Sadece ihtiyaç duyulan zamanlarda portbagajınızı arabaya monte ediniz. Aksi takdirde size maliyet getirecektir. Portbağaj ağırlığının yakıt tüketimine etkisi de cabası.


7) Gereksiz Yük Taşımayınız

Gereksiz yük arabanın daha çok ağırlık taşımasından dolayı yakıt tüketimini artıracaktır. Aracınızda taşıdığınız her 50 kg yük yakıt tüketiminizi % 2 - %3 oranında artıracaktır.

8) Aracın Camlarını Kapalı Tutunuz
Camı açmak arabanın aerodinamik yapısını bozar ve daha fazla sürtünmeye sebep olur. Bu açık bir şekilde yakıt tüketimi demektir. Camları ve benzin kapağını kapalı tutarak sürtünmeyi azaltıp yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.