Vivora Rent A Car

HER ARAÇTA BULUNMASI ZORUNLU OLAN MALZEME VE BELGELER

09 Kasım, 2019

A raç sahibi olmak bizlere bir çok konuda kolaylık ve esneklik sağlıyor. Dilediğimiz zaman dilediğimiz yere gidebiliyoruz. Acil durumlarda da bizlere bir hayli zaman kazandırıp hızlı bir şekilde harekete geçmemizi sağlıyor. Ne var ki araç sahibi olmanın bazı külfetleri ve sorumlulukları da vardır.


Trafik kanunlarına göre hususi araçlarımızda zorunlu olarak bulundurmamız gereken bazı belgeler ve malzemeler vardır. Bu belge ve malzemeleri tamı tamına aracımızda bulundurmazsak trafik kontrollerinde cezai işlem uygulanabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için hazırladığımız listeye bir göz atmanız ve eksik bir şey var mı diye aracınızı kontrol etmeniz faydanıza olacaktır. Hatta bazı malzemelerin kaza ve benzeri durumlarda can güvenliğimizi sağlamak adına zorunlu hale getirildiğini gözden kaçırmamak gerekir. Bu sebeple hem şahsi araçlarınızda hem de ‘Rent a Car’ şirketlerinden kiraladığınız araçlarda listenin eksiksiz olduğundan emin olunuz. Kiralama yapan şirket ile bu konuda konuşmanız ve eğer eksik bir belge ya da malzeme varsa uyarmanız gerekmektedir.

Araçta bulundurulması zorunlu olan malzemeler şu şekildedir;

1 kilogramlık yangın söndürücü
Kriko
Bijon anahtarı
2 adet üçgen reflektör
Seyyar lamba
Zincir ve çekme halatı
İlk yardım çantası (Çanta içeriği 1 kutu gazlı bez, 2 adet büyük sargı bezi, makas, 1 adet turnike, 3 adet üçgen sargı bezi, 1 paket hidrofil pamuk, 1 adet suni solunum maskesi, 1 adet flaster, 10 adet çengelli iğne, 10 adet yara bandı, 2 çift tıbbi eldiven, 1 adet elastik bandaj, 1 adet alüminyum yanık örtüsü, kalem, el feneri, not defteri, düdük, cımbız, çantada bulunan malzemelerin listesi ve 1 adet ilk yardım el kitabı bulunmalıdır.)

Araçta bulundurulması gerekli olan belgeler ise şu şekildedir;

Ruhsat
Sürücü belgesi
Zorunlu trafik sigortası
Kasgo belgesi (Eğer yapılmışsa)
Araç muayene belgesi
Egzoz pulu
Araçta bulunması zorunlu olmayan ama size faydalı olabilecek malzemeler ise; tornavida, çekiç, pense, peçete, çöp poşeti ve şarj aleti şeklindedir.Karayollarının 2918 sayılı trafik kanunları gereğince bulundurulması zorunlu olan malzeme ve belgelerin araçlarda bulunmaması halinde ya da kullanılır halde olmaması durumunda 108 TL para cezası uygulanır. Ek olarak sürücü belgesine 10 ceza puanı işlenir. Özellikle malzemeler hususunda, ceza yememek için değil, kendi can güvenliğiniz için dikkatli olmalıyız ve kazanın hiç beklemediğimiz bir anda olabilceğini gözden kaçırmadan eksikleri tamamlamak için daha fazla vakit kaybetmemeliyiz.